lis 10, 2021
DDGS jest produktem ubocznym przemysłu spirytusowego i stanowi doskonałą alternatywę dla:
- poekstrakcyjnej śruty
- suszonego młóta
- makuchu rzepakowego
- poekstrakcyjnej śruty sojowej
Produkt ten wyróżnia się przede wszystkim dużą zawartością tłuszczu, dlatego jest niezastąpioną paszą energetyczną zwłaszcza dla bydła opasowego. Jeżeli zastanawiasz się, czym wyróżnia się DDGS kukurydziany, koniecznie sięgnij po sprawdzone informacje z poniższego artykułu!
Wywar gorzelniany z substancjami rozpuszczalnymi – jak powstaje?
W polskim nazewnictwie w odniesieniu do DDGS stosuje się określenia takie jak:
- destylacyjny susz zbożowy
- podestylacyjny suszony wywar kukurydziany
- susz wywarowy z kukurydzy
DDGS jest określeniem z języka angielskiego i w Polsce również najczęściej używa się tego skrótu.
Podestylacyjny suszony wywar powstaje przy produkcji bioetanolu stosowanego jako dodatek do paliw. Pozostały po fermentacji i destylacji alkoholu etylowego zacier zbożowy jest zagęszczany a następnie suszony. DDGS może powstać nie tylko z kukurydzy, ale także z:
- pszenicy
- jęczmienia
- pszenżyta
Wartości pokarmowe DDGS kukurydzianego
Tak jak było to powiedziane powyżej, DDGS kukurydziany charakteryzuje się dużą zawartością tłuszczu, dlatego stanowi doskonały komponent mieszanek treściwych ( do 20%) dla różnych gatunków zwierząt, w szczególności zaś dla bydła opasowego. DDGS wyróżnia się również zawartością białka nierozkładalnego w żwaczu (tzw. białko chronione), które stanowi mniej więcej 55% białka ogólnego. Oprócz tego w składzie tej paszy znajdziemy takie składniki jak:
- metionina
- lizyna
- wapń
- fosfor
- siarka
Korzyści ze stosowania DDGS w hodowli
Ze względu na białko, które jest nierozkładalne nawilżaczu zagrożenie kwasicą jest ograniczone do minimum. Susz wywarowy z kukurydzy wyróżnia się dużą smakowitością, dlatego podawany z innym mniej smacznymi paszami powoduje lepsze pobieranie dawek przez zwierzęta, tym samym zaspokojone jest ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
DDGS jest stosunkowo tanią paszą, którą można kupić bez względu na porę roku. DDGS z kukurydzy ma formę:
- płatków
- pelletu
- sypką
Jest także łatwy w przechowywaniu i magazynowaniu. Obecnie zakażenie mitotoksynami jest praktycznie niemożliwe, ponieważ wykonywane testy przez producentów DDGS jak i dystrybutorów ograniczają znacznie ryzyko związane z występowaniem mitotoksyn w suszu. Warto tutaj również zwrócić uwagę na to, że DDGS można stosować w żywieniu krów otrzymujących na przykład kiszonkę z lucerny podwiędniętej, traw lub zielonce pastwiskowej. Udział DDGS w tych paszach powoduje zwiększenie wydajności mlecznej krów bez ujemnego wpływu na przemiany zachodzące w żwaczu. Dzięki temu również skład mleka się polepsza: dochodzi do wzrostu zawartości kwasu linolenowego i obniżeniu mocznika w mleku. Skarmianie DDGS jest więc niedrogie i bardzo korzystne dla hodowców, którzy chcą utrzymać wysokie wyniki hodowli przy jednoczesnym zachowaniu zwierząt w dobrym zdrowiu.