maj 12, 2018
Na czym polega utwardzanie oleju?
Utwardzanie to proces, który często wykorzystuje wodór do przekształcania ciekłego oleju roślinnego w twardą masę taką jak np. margaryna. Reakcje utwierdzania są wrażliwe na różne czynniki, które negatywnie mogą wpłynąć na czas obsługi partii, produkcję i selektywność.
Tłuszcze dzielimy na trzy rodzaje:
-roślinne
-zwierzęce
-sztuczne i modyfikowane
Tłuszcze roślinne, takie jak olej rzepakowy, oliwa, masło kakaowe są oczyszczone, czasem utwardzane lub odwadniane a następnie używane w przemyśle mydlarskim, spożywczym czy włókienniczym. Tłuszcze jadalne mają szerokie zastosowanie w kuchni. Występują one bowiem w formie wysoko skoncentrowanych produktach, takich jak masło, smalec, olej i oliwa. Służą one do smażenia różnego rodzaju potraw.
Właściwości fizyczne tłuszczów:
-Nie rozpuszczają się w wodzie
-wstrząsane z wodą tworzą emulsje, w której małe kuleczki tłuszczu są zawieszone w wodzie.
-bardo dobrze rozpuszczają się w węglowodorach np. benzynie lub nafcie
-czyste tłuszcze są substancjami bezbarwnymi i bezwonnymi
W dietetyce tłuszcze dzieli się na widoczne i niewidoczne. Niewidoczne to te które występują w produktach żywnościowych np. słodkościach lub wypiekach. Tłuszcze w organizmie ludzi i zwierząt są magazynowane w tkance tłuszczowej, która pełni funkcję magazynu energii. Tłuszcze ulegają takim samym reakcjom jak inne estry. Oleje i tłuszcze są jednak elementem życia codziennego każdego człowieka, codziennie stykamy się z masą produktów działającą na bazie tłuszczów.