gru 24, 2019
Jak wydrukować książkę? Czy można zrobić to bez pomocy wydawcy i o czym trzeba pamiętać? Marzenie o wydrukowaniu własnej książki jest prostsze do spełnienia niż mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią drukarnię i określić szczegóły druku. A jak to zrobić i od czego zacząć? Podpowiadamy.
Jak wydrukować książkę?
Aby wydrukować książkę, wcale nie trzeba podpisywać umowy z wydawcą. Szczególnie jeśli planujesz wydrukować tylko kilka egzemplarzy dla swojej rodziny i najbliższych znajomych. Możesz zrobić to na własną rękę, korzystając z domowej lub firmowej drukarki, jednak nie będzie to zbyt tanie i dobre rozwiązanie. Wydruk książki warto zlecić profesjonalnej drukarni, w której doświadczeni pracownicy nie tylko wykonają dla ciebie zamówione egzemplarze, ale również doradzą w wyborze oprawy. Ponadto w takiej firmie książki drukowane są przy zastosowaniu profesjonalnego sprzętu, który gwarantuje najwyższą jakość druku.
Jak wybrać drukarnię?
A gdzie najlepiej wydrukować książkę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarni? Przede wszystkim na doświadczenie i to, jak długo dana drukarnia funkcjonuje na rynku. Kolejny wyznacznik to cena. Wydruk książek nie należy do najtańszych, szczególnie jeśli planujesz wydrukować więcej niż jeden egzemplarz. Dlatego, jeśli chcesz to zrobić w miarę tanim kosztem, poszukaj drukarni, która oferuje rabaty przy większym nakładzie. Warto również poszukać firmy, która oferuje szerokie spektrum gramatur papieru oraz różne formaty druku książek. Ważne, aby oferta danej drukarni odpowiadała na twoje potrzeby. W końcu twój pierwszy egzemplarz powinien być perfekcyjny.
Druk książek – o czym pamiętać?
Zapewne rozczaruję cię, jeśli powiem, że wybór drukarni to jeden z najprostszych wyborów, jakich będziesz musiał dokonać, chcąc wydrukować książkę. Niestety najtrudniejsze decyzje są dopiero przed tobą. Gdy już wybierzesz drukarnię, będziesz musiał określić szczegóły druku, takie jak format książki, oprawa, kolorystyka okładki, rodzaj papieru, wykończenie okładki czy nakład. O ile wybór formatu jest dość prosty, o tyle znacznie trudniej zdecydować się na konkretny rodzaj papieru.
Zazwyczaj w poligrafii stosuje się papiery offsetowe lub kredowe. Papier offsetowy jest bardzo funkcjonalny, cechuje go doskonała absorpcja tuszu. Jednak nie sprawdzi się do druku fotografii, dlatego jeśli w twojej książce jest wiele ilustracji, to nie będzie to zbyt dobry wybór. Taki papier zazwyczaj dostępny jest w gramaturach od 80 g do 120 g. Z kolei papier kredowy charakteryzuje się gładką i miłą w dotyku powierzchnią. Występuje on w odmianie matowej lub błyszczącej, ta pierwsza dobrze sprawdza się przy drukowaniu okładek.
Kolejny wybór to miękka lub twarda oprawa książki. To od niej zależy również sposób spajania bloków. Do wyboru zazwyczaj masz szycie, klejenie lub oprawę szyto-klejoną. Jeśli zależy ci na jak najniższych kosztach wydruku, możesz pomyśleć o oprawie klejonej. Jednak jeśli priorytetem jest dla ciebie otwieralność książki, to rozważ pozostałe opcje.