druk wielkoformatowy Warszawa

Poligrafia cyfrowa vs. poligrafia tradycyjna – porównanie i wybór odpowiedniej technologii

Poligrafia cyfrowa vs. poligrafia tradycyjna – porównanie i wybór odpowiedniej technologii

mar 13, 2022

Poligrafia cyfrowa i tradycyjna – prezentacja i porównanie obu technologii

Poligrafia to gałąź przemysłu drukarskiego, która zajmuje się produkcją wszelkiego rodzaju materiałów wykorzystywanych do celów reklamowych, informacyjnych, edukacyjnych i innych. W ramach poligrafii można wyróżnić dwie główne technologie – poligrafię cyfrową i tradycyjną. W niniejszym artykule porównamy obie technologie, omówimy ich zalety i wady oraz zastanowimy się, którą z nich warto wybrać, a przy jakich okolicznościach.

Poligrafia tradycyjna – proces produkcji i cechy charakterystyczne

Poligrafia tradycyjna to technologia druku, która wykorzystuje specjalne urządzenia drukarskie, takie jak offsetowe. Podczas druku w poligrafii tradycyjnej, poszczególne kolory nanoszone są na papier przy użyciu płytek drukarskich, które następnie przenoszone są na tłoczne wałki. W ten sposób tworzy się odzwierciedlenie wzoru lub grafiki na papierze. Poligrafia tradycyjna pozwala na drukowanie dużych nakładów z całkowicie indywidualnym wyglądem, co stanowi jej główną zaletę. Dociera do odbiorców poprzez drukowane foldery i ulotki, katalogi, książki, czasopisma, roczniki i wiele innych publikacji, które od lat stanowią podstawową formę przekazu informacji.

Poligrafia cyfrowa – zasada działania i korzyści

Poligrafia cyfrowa to technologia druku, która umożliwia drukowanie na papierze przy użyciu specjalnych drukarek cyfrowych. Dla każdego koloru wykorzystywane są osobne zasobniki tuszu, a sama drukarka pozwala na bardzo dokładne nanoszenie farby na powierzchnię papieru. Poligrafia cyfrowa to doskonałe rozwiązanie dla drukowania małych i średnich nakładów, zwłaszcza jeśli chodzi o drukowanie w formie jednej sztuki lub w małej ilości egzemplarzy publikacji. Poligrafia cyfrowa ma również niewątpliwą przewagę w odniesieniu do prędkości druku i elastyczności, co pozwala na drukowanie różnego rodzaju materiałów reklamowych, ulotek, plakatów, osobistych zaproszeń i innych produktów na żądanie.

Różnice między poligrafią cyfrową a tradycyjną – zalety i wady

Poligrafia cyfrowa i tradycyjna różnią się od siebie również pod względem ich zalet i wad. Oto kilka najważniejszych:

Zalety poligrafii tradycyjnej:

  • Wysoka jakość druku i wytrzymałość materiałów
  • Możliwość drukowania dużych nakładów
  • Grubsze i bardziej trwałe papierowe materiały
  • Dogłębne i nasycone kolory

Wady poligrafii tradycyjnej:

  • Wysokie koszty produkcji przy mniejszych nakładach
  • Bardzo długi czas realizacji zamówienia
  • Możliwe problemy z dokładnym odzwierciedleniem kolorów na papierze
  • Enormalna generacja odpadów na etapie produkcji

Zalety poligrafii cyfrowej:

  • Bardzo szybki czas realizacji zamówienia
  • Możliwość drukowania małych nakładów
  • Niskie koszty produkcji materaiałów w małych partiach
  • Precyzyjne dostarczanie kolorów na powierzchnie

Wady poligrafii cyfrowej:

  • Gorsza jakość druku przy dużych nakładach
  • Ogarniczenia rozmiarowe dla wybranych produktów
  • Często w porównaniu z tradycyjną – mniejsza wytrzymałość materiałów
  • Mniejszy wybór papierów, niż w przypadku tradycyjnej

Która technologia jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z technologii poligraficznych jest lepsza. W praktyce, decyzja o wyborze technologii wynika głównie z indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstw. Oczywiście, zasadniczą rolę odgrywa przy tym wielkość nakładu oraz czasu realizacji zamówienia. Dla mniejszych nakładów poleca się poligrafię cyfrową, natomiast dla większych liczby egzemplarzy poligrafię tradycyjną. Warto też brać pod uwagę rodzaj produktu i docelowego odbiorcy.

Podsumowanie

Poligrafia cyfrowa i tradycyjna to dwie różne technologie druku, z których każda ma swoje zalety i wady. Poligrafia tradycyjna to doskonałe rozwiązanie dla drukowania dużych nakładów z całkowicie indywidualnym wyglądem, podczas gdy poligrafia cyfrowa pozwala na drukowanie małych i średnich nakładów, zwłaszcza jeśli chodzi o drukowanie w formie jednej sztuki lub w małej ilości egzemplarzy publikacji. Należy pamiętać również, że wybór technologii druku zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorców, dobrze zastanowić się zanim podejrze się wybór technologii.